Konkursi

Ģimene & Attiecības

Skaistums & Veselība

Mana Nauda

Stils & Mode

Forums

Mana Māja

Darbs & Karjera

Sapņu Tulks

Izklaide & Svētki

Mistērijas

Horoskopi

Skaistums & Veselība

Biedējošā statistika: gandrīz katru dienu kāds Latvijas iedzīvotājssaņempozitīvu HIV testa atbildi

01.12.2017

Pasaules Veselības organizācijas pētījumā par Latviju lasāmas satraucošas ziņas – visaugstākais HIV inficēšanās līmenis Eiropas Savienībā ir tieši Latvijā ar 18,5 cilvēkiem uz 100 000 iedzīvotāju.

1. decembrī– vispasaulesAIDS dienā– Euroaptiekaaicina Latvijas sabiedrību atbildīgi izturēties pret regulārām HIV testa pārbaudēm.

 

Šī gada AIDSdienas tēma pasaulē ir “Tiesības uz veselību”, kas aktualizē visu vīrusa skarto cilvēkutiesības uz ārstēšanos un uzsver laicīgas šī bīstamā vīrusa diagnosticēšanas nozīmi.Ar HIV vīrusu pašlaik dzīvo 36,7 miljoni pasaules iedzīvotāju, savukārt Latvijā ir reģistrēts 7121 ar HIV vīrusu inficēts cilvēks. Lai arī šis skaitlis uz kopējā fona šķiet neliels, Pasaules veselībasorganizācijasaplēses liecina, ka patiesais inficēto skaits Latvijā varētubūt vismaz divas reizes lielāks.

 

Kānorāda Euroaptiekas farmaceite Zane Melberga, "ir jāaizmirst, ka ar HIV vīrusu inficējas vien narkotisko vielu lietotāji vai ka šis vīrussskar kādas konkrētas sabiedrības grupas, vai arī – ka tas ir izplatīts tikai Āfrikas valstīs. Lai arī Dienvidāfrikā joprojām ir vislielākā epidēmijas izplatībaun tā tiek uzskatīta par slimības epicentru, arī Latvijā ir satraucoša situācija, kas apliecina problēmas nopietnību.”

 

Vidējā HIV pacienta profils ir mainījies – šis vīruss nešķiro ne pēc dzimuma, ne vecuma, ne dzīves veida vai darba, un nereti no jauna reģistrētie ar HIV inficētie ir heteroseksuāli izglītoti cilvēki ar labu darbu un ģimeni, visbiežāk līdz 40 gadu vecumam.

 

"Par šo slimību atklāti runāt ir gatavi tikai nedaudzi. Tomēr regulārās pārbaudes vismaz reizi gadā būtu jāuztver kā ierastalieta.Zemais veikto testu skaists visdrīzāk nozīmē arī to, ka joprojām ir daudz cilvēku, kuri neapzinās, ka ir inficējušies.Arī novēlota vīrusa ārstēšanaveicina risku infekcijas tālākai izplatībai,” uzsver Zane Melberga.

 

Euroaptiekas farmaceiti ir novērojuši, ka slimības ārstēšanai ārsti pacientiem izraksta jaunās paaudzes medikamentus, kas palīdz ar HIV vīrusu cīnīties pēc iespējas efektīvāk. Tomēr jāatceras, ka cilvēkiem pret savu veselību jāizturas ar atbildību un jau laikus jāierodas pakaļ medikamentiem. Diemžēl nereti gadās situācijas, kad farmaceitiem ir jāzvana klientiem un jālūdz, lai viņi atnāk pēc nepieciešamajām zālēm.

 

Euroaptieka aicina regulāri veikt HIV pārbaudes testus un atgādina:

 

·         valsts piedāvātie pārbaudes testi ir anonīmi un bez maksas;

               ·         plašākainformācija par bezmaksas testiem www.spkc.gov.lv sadaļā “HIV profilakses                               punkti”;

·         HIV pārbaudes tests jāveic vismaz reizi gadā;

·         HIV testus var veikt ar vai bez ārsta nosūtījuma;

·         nododot asins analīzes, lūgt ārstam nozīmēt arī pārbaudi uz šo vīrusu;

·         nekautrēties no šīm pārbaudēm un aicināt tās veikt arī ģimenes locekļus un draugus.