Konkursi

Ģimene & Attiecības

Skaistums & Veselība

Mana Nauda

Stils & Mode

Forums

Mana Māja

Darbs & Karjera

Sapņu Tulks

Izklaide & Svētki

Mistērijas

Horoskopi

Bērni

Kas notiek ar pensiju iemaksām, atrodoties bērna kopšanas atvaļinājumā?

29.02.2020

Topošai māmiņai ir ļoti daudz jautājumu, kas rodas, iespējams, pirmo reizi. Lielākoties tie ir par tieši tajā brīdī aktuālām lietām – pabalsta apjomu, bērna kopšanas jautājumiem u.c.

Bet ir vērts uz šo laiku dzīvē paskatīties arī nākotnes perspektīvā. Ir svarīgi saprast, kā laiks, kas tiks pavadīts bērna kopšanas atvaļinājumā, ietekmēs arī finanses nākotnē, tai skaitā – kas notiek ar jaunās māmiņas pensiju iemaksām.

“Kamēr sieviete atrodas bērna kopšanas atvaļinājuma, par viņu tiek maksātas sociālās apdrošināšanas iemaksas gan pensiju 1. līmenī, gan pensiju 2. līmenī – attiecīgi 14% un 6%. Šīs iemaksas tiek aprēķinātas no bērna kopšanas pabalsta, kas šobrīd ir 171 eiro personai, kura kopj bērnu vecumā līdz pusotra gada vecumam, bet ir jāatceras, ka tas nav tas pats, kas Vecāku pabalsts jeb tā sauktā “māmiņalga”,” skaidro Anželika Dobrovoļska, Luminor Pensiju produktu vadītāja.

Bērna kopšanas pabalsts ir valstī noteikts pabalsts, kuru var saņemt gan tie vecāki, kuri ir sociāli apdrošinātās personas, gan tie, kuri nav (nav darba ņēmēji vai pašnodarbinātie). 2020. gadā pabalsta apmērs ir 171 eiro personai, kura kopj bērnu līdz pusotra gada vecumam, un 42,69 eiro par bērnu no pusotra līdz diviem gadiem. Sociālās apdrošināšanas iemaksas tiek veiktas no šīm summām.

Tātad, ja šobrīd sieviete atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā un bērnam ir viens gadiņš, tad iemaksas pensiju 2. līmenī veidos 6% no 171 eiro, kas ir 10,26 eiro mēnesī. Šī summa netiek noņemta no pabalsta, bet gan veikta kā papildu iemaksa. Savukārt no vecāku pabalsta jeb “māmiņas algas” sociālās iemaksas netiek aprēķinātas.

Paralēli tam jaunā māmiņa var pati veikt iemaksas pensiju 3. līmenī, kas ir privātā pensiju shēma, lai veidotu papildu uzkrājumu. Tas nozīmē, ka tajā katrs drīkst veikt iemaksas pēc saviem ieskatiem un iespējām, jo netiek noteikts iemaksu apmērs un regularitāte. Tomēr jāņem vērā, ka Vecāku pabalsts netiek aplikts ar Iedzīvotāju ienākuma nodokli. Tas nozīmē, ka par periodu, kad tiek saņemts Vecāku pabalsts, sieviete nevarēs saņemt nodokļa atmaksu par veiktajām iemaksām pensiju 3. līmenī.

Iemaksas pensiju 3. līmenī drīkst veikt arī darba devējs, darbiniecei atrodoties bērna kopšanas atvaļinājuma. Taču praksē tā parasti nenotiek, jo veiktās iemaksas ir atalgojuma sistēmas sastāvdaļa, savukārt darba devējs, darbiniekam atrodoties bērnu kopšanas atvaļinājumā, atalgojumu nemaksā.