Konkursi

Ģimene & Attiecības

Skaistums & Veselība

Mana Nauda

Stils & Mode

Forums

Mana Māja

Darbs & Karjera

Sapņu Tulks

Izklaide & Svētki

Mistērijas

Horoskopi

Mana Māja

Darba, dzīvesvietas maiņa psiholoģijas skatījumā

13.05.2020

Skatoties amerikāņu filmas, nereti jābrīnās, cik bieži viņi maina dzīvesvietas. Turklāt pārceļoties viņi jaunās telpas burtiski piebāž ar dažādiem suvenīriem, tuvinieku fotogrāfijām un sirdij tuvām mīļlietiņām.

Tieši tāpat, mainot darbavietu (un Amerikā tas notiek bieži), uz jauno biroja telpu darbinieki nes līdzi kārbas ar ģimenes locekļu fotogrāfijām, mīkstām rotaļlietiņām, kuras karājušās uz viņu vecā datora, un dažādus citus nieciņus.
 
Pirmajā acumirklī tādu manipulāciju jēga var šķist pavisam vienkārša: nav nekā cita prātīgāka, ko darīt, kā pārcelties no vienas vietas uz otru, vedot līdzi visus šos krāmus. Diemžēl, ne viss ir tik vienkārši! 
Psiholoģija norāda, ka tad, kad cilvēks piedzīvo nepatikšanas, viņam negatīva šķiet ne tik daudz pati nepatīkamā situācija, cik viss tās konteksts kopumā. Tas nozīmē, ka nepatikšanās „piedalāties” ne tikai jūs un jūsu oponents (vīrs, dēls, priekšnieks), bet arī visa apkārtējā vide: lietas, laiks, sienu krāsa, laika apstākļi uz ielas, kaut kādi trokšņi,- vārdu sakot, viss, kas tai laikā ir jums apkārt. Kāpēc? Tāpēc, ka jūsu zemapziņa uztver realitāti kopumā, neatdalot tās sastāvdaļas vienu no otras. Protams, prāts gan viegli tās atdala, tam nav grūti saprast, ka sienu krāsojumam vai tobrīd pa radio skanošajai dziesmiņai nav nekāda sakara ar nepatikšanām. Taču emocijas ar to nav vienisprātis. Tās spītīgi saista darbības laiku un vietu ar nepatikšanu būtību un atjauno smago atmosfēru, līdzko mēs atkal nokļūstam tādā pašā atmosfērā.
 
Tāda ir atbilde uz jautājumu. Psiholoģiskā jēga biežai vietu maiņai – šķiršanās no uzkrātajiem negatīvajiem pārdzīvojumiem, ar kuriem piesūkušās sienas, apkārtējā vide, mēbeles un pat ielas trokšņi. Saprotams, ka nav uzreiz jāmaina dzīvoklis, ja sastrīdējāties ar mīļoto cilvēku par to, kam šodien jāmazgā trauki. Tomēr īpaši smagās situācijās dzīvesvietas maiņa bieži ir glābiņš no traģēdijas, kad katra detaļa, katrs apkārtējās vides vaibsts atgādina par to, kas ir pazaudēts. Tas ir galējs risinājums. Vairumā gadījumu pilnīgi pietiks ar vienkāršiem risinājumiem. Piemēram, ja jūs sastrīdējāties, pēc salabšanas būtu labi pārbīdīt mēbeles vai iegādāties jaunu lustru, kopumā – ienest jaunus vaibstus apkārtējā vidē. Tomēr tas nozīmē tikai to, ka atgriežaties sākumā situācijā. Lai gūtu patiesu baudu no attiecībām, ir nepieciešama  jauna dzīvinoša strūkla, kuru kopējā dzīvē ienesat jūs abi. Mainot vidi, jūs neitralizējat tikai slimīgās atmiņas.
 
Nezinu, vai jūs ticat amuletiem un talismaniem, taču ņemiet vērā, ka visi šie mīļie priekšmetiņi – bildītes, suvenīri un kārbiņas -, ko amerikāņi tā mīl izvietot savās viesistabās un birojos, pilda tiešām maģisku funkciju. Ja jau kaut kāda vide var atgādināt par nepatīkamiem notikumiem, tad ir arī priekšmeti, kas asociējas ar kaut ko priecīgu, t.i., nes pozitīvu lādiņu.
 
Intuitīvi, neapzināti katrs no mums atgrūž no sevis negatīvi uzlādētus priekšmetus un saudzīgi glabā tos, kuri saistīti ar labiem un laimīgiem mirkļiem. Mēs plēšam sīkās driskās to cilvēku fotogrāfijas, kuri mums pāridarījuši, un uz galda liekam to cilvēku fotogrāfijas, kuri mums ir dārgi un tuvi.
 
Esmu psihologs, nevis burvis. Es labi zinu, ka blakām jums ir nevis viens vai divi, bet daudz vairāk spēcīgu talismanu un amuletu. Protams, jūs tos tā nesaucat, bet paskatieties vien sev apkārt.