Konkursi

Ģimene & Attiecības

Skaistums & Veselība

Mana Nauda

Stils & Mode

Forums

Mana Māja

Darbs & Karjera

Sapņu Tulks

Izklaide & Svētki

Mistērijas

Horoskopi

Darbs & Karjera

Speciālisti ķērušies pie blogeru un influenceru jomas sakārtošanas

02.11.2018

Vakar, 1. novembrī, Sky & More norisinājās Latvijā pirmais workshop influenceriem un jaunajiem blogeriem, kas atšķirībā no visiem iepriekšējiem bija veltīts nevis tam, kā popularizēt savu Instagram profilu, bet gan juridiskiem jautājumiem:

reģistrācijai, rēķinu izrakstīšanai, nodokļu nomaksai un daudz kam citam. Cita starpā tika apspriesti arī reputācijas riski, ētika influenceru darbā un algoritmi, ar kuru palīdzību zīmoli un aģentūras izvēlas, ar ko sadarboties.

Ekspertes bija Maija Armaņeva, kas ir profesionāla pilna laika emuāriste, daudzu starptautisku zīmolu vēstniece ar vairāk nekā triju gadu profesionālo pieredzi emuāristes darbā, Marija Vorkule, kas ir komunikācijas aģentūras A. W. Olsen & Partners komunikācijas projektu vadītāja Baltijas valstīs un Digital communication awards 2018 laureāte par Latvijas ietekmētāju tirgus izpēti un analīzi un formulas izstrādi ietekmētāju atlasei konkrēta zīmola vajadzībām, kā arī nodokļu speciāliste Viktorija Kristholde-Lūse no advokātu biroja Vilgerts.

Sarīkojuma organizētājas Maija un Marija norāda, ka interese par blogošanas juridisko aspektu ir ļoti liela. „Ir milzum daudz konferenču par sava Instagram profila popularizēšanu, tomēr, kad blogeram sāk piedāvāt sadarbību, rodas daudz jautājumu, kā reģistrēties — kā sabiedrībai ar ierobežotu atbildību vai kā personai, kas veic saimniecisko darbību, vai kā patentmaksas maksātājam —, kādi nodokļi katrā gadījumā ir jāmaksā, kā veikt grāmatvedības uzskaiti, vai drīkst norakstīt izdevumus un kādus tieši, kā izrakstīt rēķinus, kam pievērst uzmanību, slēdzot līgumus, un kāpēc uzņēmumi nelabprāt slēdz autoratlīdzības līgumus,” stāsta Maija Armaņeva. „Tāpēc mēs nolēmām sarīkot pirmo darbsemināru Latvijā, kur apspriest šos jautājumus ar uzaicinātu nodokļu speciālistu. Savukārt es pastāstīju, kam, pēc manas pieredzes, ir jāpievērš uzmanība, slēdzot līgumu uz uzņēmumiem, tostarp par naudas sodiem par līguma noteikumu neizpildi.”

„Emuarēšanas joma Latvijā vēl ir ļoti jauna un nesakārtota,” piebilst komunikācijas aģentūras A. W. Olsen & Partners projektu vadītāja Marija Vorkule. „Kad nonāk līdz juridiskiem jautājumiem, bieži pēdējā brīdī izrādās, ka persona nevar izrakstīt rēķinu un ir jāslēdz autoratlīdzības līgums, kas dažkārt ir nāvējoši budžetam. Ir bijuši gadījumi, kad rēķinus izraksta blogeris, kas nekā nav reģistrēts Valsts ieņēmumu dienestā. Būtībā tas ir rēķins, ko skolēns uzrakstījis uz salvetes. Bieži rēķins ir izrakstīts par summu X, bet zem šīs summas ir pierakstīts „+ PVN 15 %”, bet tas ir pilnīgi nepareizi. Tādu piemēru ir daudz. Līdz galam nav skaidrs, kā un kam ir jāmaksā nodokļi, kad tiek saņemta dāvana un atlīdzība bārtera formā, vai drīkst norakstīt izdevumus par braucienu uz ārzemēm un apģērbu, kas nopirkts fotosesijai. Visus šos jautājumus mēs apspriedām darbseminārā, turklāt parunājām par jautājuma ētisko aspektu, piemēram, vai ir jāizmanto tēmturis „maksas publikācija” vai „reklāma”, kad publicē ziņu, par kuru ir samaksāts.

Nodarbības dalībnieki arī ļoti interesējās par algoritmu, kā un kāpēc zīmoli izvēlas kādus ietekmētājus sadarbībai. Rīkotāji iepazīstināja ar kontrolsarakstu, kura punktiem nozares speciālisti noteikti pievērš uzmanību, izvēloties sadarbības partnerus, kā arī pastāstīja, kā mikroietekmētājiem ar nelielu sekotāju skaitu piesaistīt sev reklāmas un komunikācijas speciālistu uzmanību.

Rīkotāji piebilst, ka šādi darbsemināri notiks regulāri.